Общности на грижата: международни многостепенни подходи за трансформираща промяна в сектора на домашната грижа и общностно-базираното развитие в Дунавския регион
Да бъдат добре обгрижвани в позната среда у дома възможно най-дълго – това е желанието на много хора, нуждаещи се от грижи. Въпреки това, този тип амбулаторни и домашни грижи често не са възможни, тъй като целият Дунавски регион е изправен пред големи предизвикателства в тази област: липса на обслужващ персонал и доброволци, претоварване на неформалните болногледачи и липса на интегриране на цифрови системи за помощ в ежедневието са само няколко примера. В селските райони обикновено е още по-трудно, отколкото в градските, да се предоставят комплексни и оптимални услуги и подкрепа. Европейската стратегия за грижа (2022) показва, че различните заинтересовани страни в областта на грижите в Европа са изправени пред подобни предизвикателства, но решенията обикновено се разработват на национално ниво.
Разработване на транснационални решения
„Общности на грижата“ възприема транснационални
я подход: целта е да се подобри качеството на живот на хората, нуждаещи се от грижи в селските и градските райони на Дунавския регион чрез изграждане на капацитет за иновации и структури за междурегионално сътрудничество между различни публични и частни заинтересовани страни – подкрепени чрез научно наблюдение и оценка. В европейския проект „„D-Care Labs“ (2020 – 2022) партньори от 9 държави вече са проектирали, тествали и консолидирали програми за иновации (т.нар. инкубатори). Лабораториите за социални иновации подкрепят социални интрапреньори и предприемачи в разработването на нови решения в техните региони, тестване на първоначални прототипи и разработване на бизнес модели. „Общности на грижата“ се основава на това и има за цел да засили европейското сътрудничество и да го изведе на ново ниво.
Активиране на трансформация
„Общности на грижата“ се фокусира върху три области:
- Изграждане на капацитет
Програми за иновации (известни като акселератори) се проектират, пилотират и оценяват в шест държави. В тези програми екипите за иновации се подкрепят в по-нататъшното развитие и мащабиране на иновативни решения. Системни иновационни лаборатории се създават в три други държави. Всички ключови играчи от сектора на грижите са включени, както и услугите за грижa, местни власти, компании, доброволци и финансиращи организации. Докато акселераторските програми имат за цел да внедрят и развият обхвата на конкретни решения, лабораториите за системни иновации работят за структурно подобряване на системните предизвикателства в сектора на грижите.
- Създаване на транснационални структури и платформи за сътрудничество
В съвместна транснационална програма за иновации десет международни екипа работят върху разработването на решения за извънболнична помощ, спрямо конкретните нужди. Новосъздадената програма за сътрудничество по политики за участници от селските и градски области в Дунавския регион е платформа за обмяна на опит и работа в мрежа чрез цифрови формати. С мащабната международна среща за социални иновации в Дунавския регион, която ще се провежда ежегодно от 2024 г., други заинтересовани страни също могат да станат част от общността за знания и иновации на „Общности на грижата“ и да научат и обменят резултати от проекти в областта.
- Научна подкрепа
Транснационален екип осигурява научна подкрепа за дейностите. Целта е да се създаде емпирично тествана изследователска рамка за иницииране на трансформиращи ефекти в домашните грижи и услугите, свързани с тях. Екипът анализира практическата работа и обучава участващите практици да професионализират собствената си оценка и да правят анализ на социалното въздействие. Резултатите от научния мониторинг също служат като основа за по-нататъшен диалог между заинтересованите страни с политици, администратори и практици.
Кой стои зад проекта?
Под ръководството на Diakonie Baden, 25 партньори от девет държави в Дунавския регион прилагат “Общности на грижата” (Caring Communities) за период от 30 месеца (януари 2024 г. до юни 2026 г.). Консорциумът по проекта е широкообхватен, включващ публични институции, местни власти, университети, неправителствени организации и асоциации.
Как можете да се включите?
Работата в мрежа, диалогът и развитието на дългосрочна общност от знания и иновации са ключови цели на проект „Общности на грижата“ (Caring Communities). Предоставяме редовна информация на уебсайта си https://interreg-danube.eu/projects/caring-communities за резултатите от проекта и възможностите за участие в програмите за изграждане на капацитет и/или различни събития.
Име на проекта | Общности на грижата |
Цел | Подобряване на домашната грижа в Дунавския регион |
Продължителност | Януари 2024 – Юни 2026 |
Бюджет | 2,95 Mio € |
Участващи държави | Австрия, Босна и Херцеговина, България, Хърватия, Германия, Унгария, Молдова, Румъния и Сърбия |
Ръководство | Diakonie Baden |
Програма | Интеррег, Програма Дунав 2021-2027 |
Допълнителна информация | https://interreg-danube.eu/projects/caring-communities |
Контакти | Ръководител на консорциума: Dr. Katja Vonhoff, kvonhoff@diakonie-baden.de, +49 721 9349751 |