През 2018 г. ФССБ продължи своята работа по започналия на 01.11.2017 г. проект „Трансфер на утвърдена практика – дуално обучение за социални професии от федерална провинция Баден-Вюртемберг“, финансиран по процедура BG05M9OP001-4.001 „Транснационални и дунавски партньорства за заетост и растеж“ на ОП „РЧР“ със средства на ЕСФ.
Проектът се изпълнява съвместно с дългогодишните партньори на ФССБ от фондация „Либенау“ и Института за социални професии в гр. Равенсбург, които с готовност се включиха в него, макар в рамките на оперативната програма да нямаше осигурено покриване на никакви разходи за чуждестранните партньори.
В рамките на проекта, приключил на 31.12.2018 г., бяха осъществени следните ключови дейности:
- Посещение в Германия за обмен на добри практики, в което се включиха представители на: НАРД, фондация „Символ на любовта“, фондация „Конкордия България“ и Социална асоциация „Св.Андрей“ (март 2018 г.);
- Обучение за обучители в Германия за петима представители на организациите, членуващи във ФССБ (май 2018 г.);
- Обучение за ментори в Германия за четирима представители на организации от сферата на социалните услуги (октомври 2018 г.);
- Две пилотни обучения в професиите „Социален асистент“ и „Сътрудник социални дейности“, проведени в Северозападна България (Бяла Слатина) и в гр. Пловдив, за общо 32 служители на социални услуги за деца или лица от различни уязвими групи (август-декември 2018 г.). Практическата част на обученията се проведе от местни специалисти в съответните социални услуги-работодатели на обучаващите се лица като израз на стремежа на ФССБ да наложи дуалното обучение като активно прилагаща се форма в социалната сфера у нас. Обученията бяха сертифицирани с удостоверения, издадени от ЦПО „Св. Методий Славянобългарски“, и бяха проведени на база на наученото в Германия и при използване на учебни материали, предоставени от Института за социални професии в гр. Равенсбург. Благодарение на проектното финансиране успяхме да преведем сериозен обем от учебни материали, които да са в помощ на преподавателите към ЦПО „Св. Методий Славянобългарски“.
- Кръгла маса по темата за дуалното обучение в социалните професии през ноември 2018 г. (заключително събитие по проекта), на която в присъствието на по-широк кръг колеги теоретици и практици от социалната и образователната сфера дискутирахме по значимите проблеми пред подготовката на кадри за социалната система, тяхното обучение, мотивация и работна среда като едни от факторите за постигане на качество на живот на хората от уязвими групи, подкрепяни от системата.
Три идентифицирани иновативни практики в работата на партньорите в Баден-Вюртемберг в обучението на специалисти в сферата на предоставяне на социалните услуги:
- Менторство на работното място, осъществявано от по-опитни практици в рамките на трудовите им задължения
- Дуален елемент на обучението, осигуряващ връзката между теория и практика по изключително естествен и нагледен начин
- Използването на специализирани технически средства, които облекчават всекидневните трудови задължения на персонала, полагащ директна грижа за хора с различни затруднения и същевременно допринасящи за по-високото качество на живот на хора с увреждания и стари хора в техния бит. За партньорите в Германия това е в известна степен рутина и даденост, докато на терен в родните социални услуги все още е нещо, с което не разполагаме като стандартно оборудване и помощни средства.
При провеждането на пилотното обучение в рамките на отчитания проект бяха приложени две от идентифицираните иновативни практики:
- Дуален елемент на обучението – участниците в групите бяха подбрани измежду настоящи служители в реални и функциониращи социални услуги, за да бъде възможно изграждането на мостове между теоретичната част от обучението и неговата практическа страна (осмисляне през собствен опит).
- Менторство в социалните услуги – чрез обучаването на общо четирима специалисти-практици от сферата на социалните услуги, които са пряко ангажирани в работата със служители от социални услуги, работещи на терен.
Проектът бе осъществен с около 75% от одобрените по договор средства (обща сума на разходите на ФССБ = 85 782,17 лв.) като основно икономиите са резултат от по-ниските разходи при провеждане на посещенията при немските партньори. През месец февруари 2019 г. бе подаден и окончателният технически и финансов отчет към УО и предстои разглеждане на отчета, проверка на място и верифициране на средствата.
Екипът на ФССБ отчита следните допълнителни резултати за Федерацията, съпътстващи осъществяването на проектните дейности и идентифицирането и трансферирането на съответните иновативни практики:
- Засилване на съвместната работа между представители на организациите, членуващи във Федерацията, в рамките на отделни проектни дейности;
- Придобиване на опит в управлението на проекти с финансиране по ОП;
- Засилване на съвместната работа с фондация „Либенау“ и с Института за социални професии в гр. Равенсбург, на които сме признателни за подкрепата и партньорството.
София, 22.02.2019 г.
Изготвил: Диляна Гюрова
Член на УС и ръководител на проекта