На 28 и 29 септември 2020 г. в Банкя се проведе националната конференция „Изменения на грижата: между личното преживяване и здравния активизъм“, в която участваха участници от неправителствения сектор и академичната общност с разнообразни доклади и презентации по темата за грижата. Екипът на ФССБ представи концепцията на Лаборатория за социални иновации в домашната грижа по актуалния едноименен проект, както и взе участие в заключителната дискусия на конференцията.
В презентацията си „Домашната грижа като средство за постигане на достоен и активен живот: синовен дълг, държавен ангажимент, благотворителност и/или успешен модел за социален бизнес“ Радослава Лалчева и Мартин Иванов застъпиха тезата, че в контекста на радикални демографски промени и актуалната епидемиологична обстановка нуждата от нови подходи и решения в сферата на домашната грижа ще се засилва. Доминацията на медицинския модел за разбиране на старостта и стареенето възпрепятстват цялостното и всеобхватно осмисляне на нуждите от домашна грижа, не само в дългосрочен, но и краткосрочен план.
Друг важен момент от наслагващи се и взаимноподсилващи се кризи е необходимостта от съгласувани, междусекторни и междудисциплинарни подходи, които да стимулират процеса на обединяване на усилията на представителите на гражданското общество, публичните институции, местната власт и бизнеса за намиране на общи, смели и практични решения. Добра практика в редица страни за подобно обединяване на усилията и генериране на новаторски подходи са така наречените лаборатории за социални иновации, които са основани на принципа за взаимно сътворяване на решения за преодоляване на редица социални проблеми.
Стартиращата в България Лабораторията за социални иновации се осъществява в партньорството с Агенцията за социално подпомагане (АСП), в рамките на проект “Развитие на лаборатории за социални иновации в домашната грижа” (D-Care Labs), финансиран по Програма за транснационално сътрудничество „Дунав”, с продължителност: 07/2020 – 12/2022. Тя е част от мрежа на 26 организации от 9 европейски държави, обединени в Транснационална Лаборатория за социални иновации в домашната грижа (D-Care Lab).